Przejdź do głównej zawartości

Opis produktów filtrujących

Zagadnienie filtracji wody jest dość skomplikowane. Generalnie opis zachodzących procesów powinno się rozpocząć od nakreślenia aspektów chemicznych i towarzyszącym im przemian. Mimo wszystko chcę to pominąć. Mam przyjemność wytłumaczyć dość laickim językiem jak działają filtry do wody. W Europie dostępne są różnego rodzaju produkty uzdatniające. Większość z nich schemat swojego działania opiera o specjalne wkłady lub złoża, których zadaniem jest oczyszczenie wody z danych zanieczyszczeń.

Uzdatniacze mechaniczne zawierają wkłady z dużym mikronażem, wyłapujące z wody piasek, osad oraz żwir. Używane są często z wkładem polipropylenowym, ale oprócz tego są sznurkowe, harmonijkowe oraz siatkowe. Następnym rodzajem wkładów są węglowe, usuwające chlor, pestycydy oraz inne szkodliwe dla zdrowia substancje. Są również mineralizatory, które podnoszą stężenie minerałów w systemie odwróconej osmozy oraz wkłady do gorącej wody.

Oprócz podziału wkładów, mamy również poszczególne złoża. Zastosować możemy złoże zmiękczające wodę, eliminując z niej żelazo i mangan. Drugim rodzajem złoża jest klarsanit, defeman, greensand lub birm - czyli te, które odżelaziają i odmanganiają wodę. Instalować możemy również filtr ze złożem węglowym, który wychwytuje chlor.
Więcej szczegółów na stronie http://www.klarsan.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Warto uzdatniać wodę w Olsztynie

Ilość spożywanej wody ma wpływ na nasze zdrowie. Zaleca się pić co najmniej 1 litr wody dziennie, nie mniej jednak, jeżeli jej jakość nie będzie odpowiednia może być przyczyną zachorowań i złego samopoczucia.

Badanie fizykochemiczne wody

Praktyka sanitarno-higieniczna obejmuje zazwyczaj trzy podstawowe zakresy badania fizykochemicznego wody. Pierwszym z nich jest sanitarne badanie wody skrócone, podczas którego ustalane jest wykazywanie przez wodę cech zanieczyszczenia wody pod kątem fizycznym oraz chemicznym . Badana jest m.in. temperatura, barwa, mętność czy zapach, a także pH ,zasadowość, utlenialność, twardość czy obecność żelaza.