Przejdź do głównej zawartości

Badanie fizykochemiczne wody

Praktyka sanitarno-higieniczna obejmuje zazwyczaj trzy podstawowe zakresy badania fizykochemicznego wody. Pierwszym z nich jest sanitarne badanie wody skrócone, podczas którego ustalane jest wykazywanie przez wodę cech zanieczyszczenia wody pod kątem fizycznym oraz chemicznym. Badana jest m.in. temperatura, barwa, mętność czy zapach, a także pH ,zasadowość, utlenialność, twardość czy obecność żelaza.

Drugi zakres badań to rozszerzona sanitarna analiza wody. Pozwala ona na ustalenie, czy dana woda nadaje się do spożycia oraz użytkowania w przemyśle pod jakąkolwiek postacią. Proces ten obejmuje wszystkie badania, które wykonuje się najpierw w badaniu sanitarnym skróconym. dodatkowo oznacza się suchą pozostałość, pozostałość po prażeniu oraz obecność siarczanów.
Ostatni zakres obejmuje pełne sanitarne badanie wody. Określa ono ogólny skład fizyczno-chemiczny wody, a także pozwala na ustalenie jej przydatności w celach wodociągowych. Jakość wody sprawdzana jest na podstawie rozszerzonych badań oraz dodatkowych oznaczeń, dotyczących m.in. substancji powierzchniowo czynnych, substancji z wyciągu chloroformowego, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych czy tez poziomu radioaktywności.
Źródło: http://www.uzdatnianie.pro/analiza-wody/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Warto uzdatniać wodę w Olsztynie

Ilość spożywanej wody ma wpływ na nasze zdrowie. Zaleca się pić co najmniej 1 litr wody dziennie, nie mniej jednak, jeżeli jej jakość nie będzie odpowiednia może być przyczyną zachorowań i złego samopoczucia.

Opis produktów filtrujących

Zagadnienie filtracji wody jest dość skomplikowane. Generalnie opis zachodzących procesów powinno się rozpocząć od nakreślenia aspektów chemicznych i towarzyszącym im przemian. Mimo wszystko chcę to pominąć. Mam przyjemność wytłumaczyć dość laickim językiem jak działają filtry do wody. W Europie dostępne są różnego rodzaju produkty uzdatniające. Większość z nich schemat swojego działania opiera o specjalne wkłady lub złoża, których zadaniem jest oczyszczenie wody z danych zanieczyszczeń.